ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

GÜNEY KORE’DEN VEFA ÖRNEĞİ

Güney Kore Belediyeler Birliği Türkiye Temsilcisi ve Türk –Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı Yong Durk Park ve Güney Koreli iş insanları Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti. Ziyareti esnasında Başkan Gürkan ile istişarelerde bulunan Park, Malatya’ya 200 adet konteynerden oluşan bir mahalle kuracaklarını söyledi. 

25 Mayıs 2023 10:21
GÜNEY KORE’DEN VEFA ÖRNEĞİ

GÜNEY KORE’DEN VEFA ÖRNEĞİ

GÜNEY KORE BELEDİYELER BİRLİĞİ MALATYA’YA 200 ADET KONTEYNER YAPIYOR

 

Güney Kore Belediyeler Birliği Türkiye Temsilcisi ve Türk –Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı Yong Durk Park ve Güney Koreli iş insanları Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti. Ziyareti esnasında Başkan Gürkan ile istişarelerde bulunan Park, Malatya’ya 200 adet konteynerden oluşan bir mahalle kuracaklarını söyledi. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerden ciddi bir şekilde etkilenen Malatya’ya ya Güney Kore Belediyeler Birliği ile Güney Koreli iş insanları tarafından depremin yaralarını sarmak amacıyla ‘Güney Kore Konteyner Kenti’ kurulacağını ifade eden Başkan Gürkan, Türk- Güney Kore kardeşliğinin eskilere dayandığını ve bu dostluğu ilelebet devam edeceğini vurguladı. 

Öte yandan kurulacak olan konteyner mahallede Güney Kore’nin kültürel, sosyal ve tarihsel dokusunu yansıtacak bir kültür merkezi de yapılacak. 

PARK, “KAN KARDEŞLERİMİZİN ZOR GÜNLERİNDE YANINDA BULUNMAK İSTİYORUZ”

Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrasında hayatın normale dönmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten Park, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Başkan ile yüz yüze görüştüğümüz için memnunuz. Kore’deki vatandaşlarımız ve kurumlar, Türkiye’deki depremden dolayı koşa koşa yardın etmek için Türkiye’ye geldiler. Türkiye’de bulunan Koreliler Derneği adına deprem bölgesine 360 tane konteyner kuruyoruz ve hemen hemen tamamlanmak üzere, ikinci etap olarak, Malatya’ya 200 tane konteynerden oluşan bir mahalle kuracağız. Ayrıca içerisine bir kültür merkezi kurup, Malatyalıların normal yaşama dönmesine yardım edeceğiz. Kan kardeşlerimizin zor günlerinde yanında bulunmak istiyoruz. Bizleri sıcak karşıladığı için de Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür ediyoruz. Malatyalı vatandaşlara da geçmiş olsun. Herkesin mutlu olmasını diliyorum” diye konuştu.  

GÜRKAN, “GÜNEY KORE İLE ESKİYE DAYANAN BİR DOSTLUĞUMUZ VAR”

Güney Kore Belediyeler Birliğinin gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan, “Güney Kore Belediyeler Birliğinin Türkiye Temsilcisi ve Güney Koreli iş insanlarımızın Malatya’mızı ziyaret etmeleri, deprem olması münasebetiyle geçmiş olsun ziyaretlerinde bulunmaları, bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu anlamda Güney Kore Belediyeler Birliğinin Türkiye Temsilcisi Yong Durk Park’ın şahsında bütün Koreli kardeşlerimize Türk halkı ve Malatyalı hemşerilerim adına müteşekkir olduğumu ve teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. 

Tabii Güney Kore ile eskiye dayanan bir dostluğumuz var. Güney Koreli kardeşlerimiz 1950’lili yıllarda Türk Birliğinin Güney Kore’de, Güney Koreli kardeşlerimizle birlikte orada, Güney Kore topraklarını savunması noktasında büyük fedakârlıklar gösterildi. Güney Kore ile dostluk bağımız o dönemden bu zamana kadar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Özellikle Güney Koreli kardeşlerimizin böyle bir felakette bizim yanımızda olmaları ve her konuda bize destek vermelerinden dolayı Güney Koreli kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Güney Kore Belediyeler Birliğinin Türkiye Temsilcisi olarak Malatya’ya gelip, Malatya’daki depremin yaralarının sarılması noktasında, ‘biz neler yapabiliriz?’ anlayışı içerisinde görev talep etmeleri, bizi son derece memnun etmiştir. Bu anlamda tekraren teşekkür ediyoruz. 

Kendileri yapmış oldukları ve yapacakları protokollerle birlikte Malatya’mıza ‘Güney Kore Konteyner Mahallesi’ kuracaklardır. Bu konteyner Mahalle Güney Kore’nin kültürel, sosyal ve tarihsel anlamdaki motifsel anlamda kültürlerini yansıtacak ve Türkiye- Güney Kore kardeşliği ilelebet devam edecektir. Malatya’nın depremden gördüğü zararların giderilmesi noktasında ve bu felaketin yaralarının sarılması noktasında ve vatandaşlarımızın barınması noktasında yapacakları ‘Güney Kore Konteyner Mahallesi’ noktasında kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.