ÖĞRENCİLER İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

Eğitim, 11 Eylul 2023 12:47

ÖĞRENCİLER İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

20 milyon 481 Bin Öğrencinin Ders Başı Yaptığı 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı başladı

ÖĞRENCİLER İÇİN DERS ZİLİ ÇALDI

Diniye Çalık İlkokulu’nda 2023-2024 eğitim öğretim yılı açılış programına katılan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz öğrencilere milli, manevi değerlerin benimsetilmesinin ve hem fiziki hem dijital obeziteyle mücadele için geleneksel oyunların öğrencilerle buluşturulmasının, öncelikli çalışmaları arasında olduğunu söyledi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 2023-2024 eğitim öğretim yılı programına Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kurum müdürleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Diniye Çalık İlkokulu’nda 2023-2024 eğitim öğretim yılı açılış programında konuşan Malatya Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, “Yaşadığımız zorlu sürecin ardından bugün yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın mutluluğu ve heyecanını yaşamaktayız. Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıma hedefimize ulaşmak için çıktığımız bu yolda eğitim kalitemizi her geçen gün yükselterek devam etme gayreti ile 2023 2024 eğitim öğretim yılının tüm Malatya’mıza ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Temel hedefimiz vatanına, milletine, milli - manevi değerlerine sahip çıkan, fikri, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin yetişmesini sağlamak olacaktır. Malatya’mız geçen dönem eğitim öğretim faaliyetlerine kısa bir ara vermek zorunda kalmış olsa da merkezi sınavlarda elde ettiği başarılar yüzümüzü güldürmüş ve bizleri gururlandırmış, umutlandırmıştır. Bu süreçte, emek veren fedakar okul yöneticilerimize öğretmenlerimize velilerimize ve kıymetli yavrularımıza diğer tüm kardeşlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Bu dönem eğitim öğretim faaliyetlerimize resmi 410 binada 11 bin 378 öğretmenimiz ile 153 bin 927 öğrencimiz ile devam edeceğiz. Tüm paydaşlarımızın büyük bir çaba içerisinde desteklerini bekliyor, 2023-2024 eğitim öğretim yılının şehrimiz için, ülkemiz için sağlıklı ve başarı dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2023-2024 eğitim öğretim yılı açılış programında yaptığı konuşmada, ailenin eğitimdeki önemine değindi. Başkan Gürkan, “2023 2024 eğitim öğretim yılının başta öğrencilerimize, ailelerimize, şehrimize ve ülkemizin geleceğine hayırlı uğurlu olsun temennisi ile sözlerime başlamak istiyorum. Gazi Mustafa Kemal ‘Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ demiştir. Öğretmenlere önemli görev düşüyor. Ancak şunun da bir öğretmen olarak altını çizmekte yarar görüyorum. Eğitimi sadece bir okula ve bir öğretmene endekslemek de doğru değildir. Eğitim öğretime etki eden faktörlerin başında aile gelir, kalıtım gelir, çevre gelir, okul ve öğretmen gelir. Bir çocuk, 0-3 yaş ve 3-7 yaş arasındaki dönemlerinde öğrenme olgusunun yüzde yetmişine yakınını o dönemde alır. Dolayısıyla ailenin öğrenmede etkisi, eğitimde etkisi çok önemlidir. Önemli olan öğrenme olgusunun gerçekleştirilip, sırtında yük taşıyan bir öğrenci değil, öğrendiklerini davranışa çevirip uygulayan, pratikte uygulayan bireyler ordusu yaratmamız lazım. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim öğretimin hep içindeydik.  Okulların yapılmasında, okul arsasının tahsis edilmesinde, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin teşvik edilmesinde hep eğitim kurumlarımızın yanında olduk” konuşmalarına yer verdi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı da, “2023 2024 eğitim öğretim yılımız hayırlı uğurlu olsun. Yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen, şehrimizde hayatın normalleştiğini, okullarımızda siz değerli öğrencilerimiz ve velilerimiz sayesinde göreceğiz, buna inanıyoruz. Şehrimiz artık yaşadığı kötü anları geride bırakıp, hayatın normalleştiğini ve yaşamın devam ettiğini okullarımızla topluma halkımıza göstermeye devam edeceğiz. Her şey, 6 Şubat’tan önce nasılsa önümüzdeki günlerde de aynı şekilde olacaktır. Sevgili öğretmenlerimden de hayatın normalleştiğini eğitimin tıpkı eskisi gibi devam etmesi gerektiğini ve buna göre hareket edilmesini bekliyorum. Öğretmenlerime, şunu söylemek istiyorum, bu şehirde yaşayan çocuklarımız en kıymetlilerimiz size emanet. Sevgili öğretmenler ülkeye olan sevdanız, ülkeye olan bağlılığınız, millete olan sevginiz ve sevdanız ve tabi ki Malatyalıların en kıymetlilerine sevgili çocuklarımıza, neler yapabileceğinizi neler katabileceğinizi lütfen önümüzdeki eğitim öğretim yılında bize gösteriniz. Sevgili öğrenciler her şey normal olacak. Her şey istediğimiz ve beklediğimiz gibi olacak. Gönlünüzce hem eğitim olacak hem eğlenecek hem de spor yapacaksınız. Artık Malatya’da hayatın normalleştiğini öncelikle okullarda ve okul bahçelerinde sizler sayesinde görmek istiyoruz. Ben tekrar başta velilerimize, öğrencilerimize ve tabi ki sevgili öğretmenlerimize eğitim öğretim yılımız hayırlı uğurlu olsun diyor, herkese başarı ve sağlık diliyorum” şeklinde konuştu.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz okullarda yeni dönemin başladığını belirterek, “6 Şubat depremi sonrasında zor günleri yaşayan ama dirayetiyle, ferasetiyle ve her zaman dik duruşuyla Türkiye’mize örnek olan Malatya’mızın eğitim, öğretim süreçlerinde de gösterdiği gayretin, azmin ve çabanın farkında olarak bu eğitim-öğretim yılında sizlerle birlikte bulunmanın bahtiyarlığını yaşıyorum. Bu süre içerisinde vefat eden öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilerimize rabbimizden rahmet niyaz ediyorum. Her eğitim-öğretim yılı yeni bir heyecanla başlar. Ben de 19 yıllık öğretmenliği olan bir insanım. Her eğitim-öğretim yılında sınıflarda cıvıl cıvıl seslerini duyduğumuz bu yavrularımızda her birisi bir dünya olan ve geleceğimizi inşa eden bu yavrularımızda bir sevinci, neşeyi, huzuru paylaşırız. Ancak bu huzurumuz, neşemiz Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş illerimizde biraz buruk. Önceliğimiz, çocuklarımızın milli ve manevi değerleri benimsemesi ve çocuklarımızın yaşadığı hayat içerisinde fıtri bir şekilde tabii ortamlarda sosyalleşerek çok farklı yeteneklerini geliştirerek, hayata ve geleceğe hazırlanması olmuştur. Bakanımızın bir genelgesiyle okullarımıza bazı tavsiyelerimiz ve emirlerimiz oldu. Çocuklarımızın içinde bulundukları kültürü, ortamı ve şehri tanımaları için öğretmenlerimiz bir gayret içinde olacaklar. Özellikle ortaokul ve liselerde seçmeli derslerde 3 kategori olacak. Bilim, insan, toplum, din, ahlak, değer, kültür, sanat ve spor alanında her bir kategoriden yavrularımız ders seçerek akademik derslerle beraber ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirilmeleri esas alınacak. Bunun için de öğretmenlerimize ve yöneticilerimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir.

‘BİZLERİN ZİNCİRİN EN GÜÇLÜ HALKASI OLMASI GEREKİR’

Bizler zincirin en güçlü halkası olmalıyız. Bir zincirin gücü, o zincirin en zayıf halkasıyla ölçülür. Dolayısıyla bu zincirde en güçlü halkamız öğretmenlerimizdir. 36 hafta boyunca çocuklarımızla birlikte olacak olanlar sizlersiniz. Onları geleceğe hazırlayacak olan sizlersiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yeniden Türkiye’mizi, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuna nasıl hazırlayabiliriz? Bunları düşünmeliyiz. Bu noktada yavrularımızın emaneti öğretmenlerimizdedir. Türkiye’de 1 milyon 200 bin civarındaki öğretmenimiz, 20 milyon öğrencimiz ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kapsamında 84 milyon vatandaşımız eğitim alacak. Ulaşabildiğimiz her noktaya ilim ulaştırmak ve insanlara hizmet gayretindeyiz. Bu anlayışla çocuklarınızı emanet alıyoruz. Öğretmenlerimiz bu anlayışla onları geleceğe hazırlayacaklar. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Eğitimin gerçekleşebilmesi için paydaşların hep birlikte olması gerekiyor. Bu sadece bizim işimiz olmamalı. Aile, çevre, belediyeler ve diğer bakanlık birimlerinin gayretiyle bu zorluğu inşallah aşacağız. Yeni eğitim-öğretim yılında muvaffakiyetler diliyorum. Malatya’mızın geçirmiş olduğu bu zor süreçlerde emek veren değerli Bakanlarımıza, valilerimize, yöneticilerimize ve gönüllülerimize canı gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Diniye Çalık İlkokulu’nda gerçekleştirilen 2023-2024 eğitim öğretim yılı açılış programında öğrenciler tarafından hazırlanan şiirler okunurken, 4. sınıf öğrencileri tarafından da okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine çiçek hediye edildi.

Program sonundan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır ve diğer kurum müdürleri tarafından öğrenciler için ilk ders zili çalındı.  

 

Eğitim, 11 Eylul 2023 12:47

Yorumlar (0)

Kalan karakter : 450
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Malatya'da Korkutan Deprem

Malatya'da Korkutan Deprem

Hüda Partisi Malatya İl Başkanı Vefatı.

Hüda Partisi Malatya İl Başkanı Vefatı.

İş İnsanı Fuat Özdemir'den Ramazan Bayramı Mesajı.

İş İnsanı Fuat Özdemir'den Ramazan Bayramı Mesajı.

Akçadağ Belediye Başkanı Hasan Ulutaş Ramazan Bayramı Mesajı.

Akçadağ Belediye Başkanı Hasan Ulutaş Ramazan Bayramı Mesajı.

Başkan Dağ'dan Ramazan Bayramı Mesajı

Başkan Dağ'dan Ramazan Bayramı Mesajı

MAGİNDER Başkanı Salih Karademir Bayramlar Birlik ve Beraberliktir

MAGİNDER Başkanı Salih Karademir Bayramlar Birlik ve Beraberliktir

Bilal Aydın'da Ramazan Bayramı Mesajı.

Bilal Aydın'da Ramazan Bayramı Mesajı.

İş İnsanı Selami Felek Ramazan Bayramı Mesajı

İş İnsanı Selami Felek Ramazan Bayramı Mesajı

İş İnsanı Ramazan Bozkurt Ramazan Bayramı Mesajı.

İş İnsanı Ramazan Bozkurt Ramazan Bayramı Mesajı.

Malatyalı Hemşerimizden Uluslararası Arenada Büyük Başarı!

Malatyalı Hemşerimizden Uluslararası Arenada Büyük Başarı!

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR.İLHAN GEÇİT İLE YENİ MECLİS ÜYELERİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR.İLHAN GEÇİT İLE YENİ MECLİS ÜYELERİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

İş İnsanı Mustafa Kılınç Ramazan Bayramı Mesajı.

İş İnsanı Mustafa Kılınç Ramazan Bayramı Mesajı.

Malatya Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Göçmen Ramazan Bayramı Mesajı.

Malatya Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Göçmen Ramazan Bayramı Mesajı.

Ak Parti Akçadağ İlçe Başkanı Kenan Tugal Ramazan Bayram Mesajı.

Ak Parti Akçadağ İlçe Başkanı Kenan Tugal Ramazan Bayram Mesajı.

Berkay Pektaş'tan Ramazan Bayramı Mesajı.

Berkay Pektaş'tan Ramazan Bayramı Mesajı.

BAŞKAN ER MELEKBALALILARLA İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

BAŞKAN ER MELEKBALALILARLA İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜ ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK

Vali Ersin Yazıcı’dan   Ramazan Bayramı Mesajı

Vali Ersin Yazıcı’dan   Ramazan Bayramı Mesajı

Vali Ersin Yazıcı’dan Sürücülere Bayram Öncesi Uyarı

Vali Ersin Yazıcı’dan Sürücülere Bayram Öncesi Uyarı

Bilal Yıldırım’dan Malatyalılara Teşekkür Mesajı

Bilal Yıldırım’dan Malatyalılara Teşekkür Mesajı

Ülkü Ocakları Malatya İl Başkanlığı Başbuğ Alpaslan Türkeş Anısına Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve İftar Programı Düzenledi.

Ülkü Ocakları Malatya İl Başkanlığı Başbuğ Alpaslan Türkeş Anısına Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve İftar Programı Düzenledi.

Başkan Taşkın: “Hizmet Etmek Bizim İçin Bir Lütuf Ve İkram Değil, Hemşehrilerimize Bir Borçtur”

Başkan Taşkın: “Hizmet Etmek Bizim İçin Bir Lütuf Ve İkram Değil, Hemşehrilerimize Bir Borçtur”

Ağbaba iftar programlarında Malatyalılarla buluşmaya devam ediyor

Ağbaba iftar programlarında Malatyalılarla buluşmaya devam ediyor

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR. İLHAN GEÇİT, GÖREVİNE RESMEN BAŞLADI

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR. İLHAN GEÇİT, GÖREVİNE RESMEN BAŞLADI

Vali Ersin Yazıcı’dan 10 Nisan Polis Haftası Mesajı

Vali Ersin Yazıcı’dan 10 Nisan Polis Haftası Mesajı

Rahmi M. Koç Müzesi’ne Ada’dan ikinci ödül…

Rahmi M. Koç Müzesi’ne Ada’dan ikinci ödül…

Hanife Yazıcı “Bir Gün Çok Şeyi Değiştirebilir” İsimli Projenin Açılış Törenine Katıldı

Hanife Yazıcı “Bir Gün Çok Şeyi Değiştirebilir” İsimli Projenin Açılış Törenine Katıldı

BAŞKAN ER TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

BAŞKAN ER TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Başkan Er, Kadir Gecesi Dolayısıyla Bir Mesaj Yayınladı

Başkan Er, Kadir Gecesi Dolayısıyla Bir Mesaj Yayınladı

Vali Ersin Yazıcı, Malatya Girişim Grubu ile İftar Programında Buluştu

Vali Ersin Yazıcı, Malatya Girişim Grubu ile İftar Programında Buluştu

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazganın Yaptığı Açıklamada.

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazganın Yaptığı Açıklamada.

Yeşilyurt Belediye Başkanlığına Seçilen Prof.Dr.İlhan Geçit Mazbatasını Aldı

Yeşilyurt Belediye Başkanlığına Seçilen Prof.Dr.İlhan Geçit Mazbatasını Aldı

Vali Ersin Yazıcı Şehit Aileleri ve Gazilerle İftar Yemeğinde Buluştu

Vali Ersin Yazıcı Şehit Aileleri ve Gazilerle İftar Yemeğinde Buluştu

Bayram Taşkın: “Ülkemizde Merkez İlçeler Arasında Birinciyiz

Bayram Taşkın: “Ülkemizde Merkez İlçeler Arasında Birinciyiz

Malatya'da Korkutan Deprem Oldu.

Malatya'da Korkutan Deprem Oldu.

Esenli Mahallesi "Turhan "dedi

Esenli Mahallesi "Turhan "dedi

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 

FIRAT EDAŞ SAHA EKİPLERİNİN BAŞARISI KIZ ÇOCUKLARININ GELECEĞİNİ AYDINLATIYOR

FIRAT EDAŞ SAHA EKİPLERİNİN BAŞARISI KIZ ÇOCUKLARININ GELECEĞİNİ AYDINLATIYOR

31 Mart Pazar  Mahalli İdareler Seçiminin'de 4.844 güvenlik personelimiz görev alacaktır.

31 Mart Pazar Mahalli İdareler Seçiminin'de 4.844 güvenlik personelimiz görev alacaktır.

Akçadağ Ak Parti Teşkilatın'da Neler Oluyor

Akçadağ Ak Parti Teşkilatın'da Neler Oluyor