350 Yıllık Tarihi Aşağıköy Hacı Bekir Caminin Restorasyonunu Tamamladı
Kültür Sanat, 05 Mayıs 2022 08:31Yeşilyurt Belediyesi, 350 Yıllık Tarihi Aşağıköy Hacı Bekir Caminin Restorasyonunu Tamamladı
![350 Yıllık Tarihi Aşağıköy Hacı Bekir Caminin Restorasyonunu Tamamladı](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/350-yillik-tarihi-asagikoy-haci-bekir-caminin-restorasyonunu-tamamladi-989.jpg)
“350 Yıllık Aşağıköy Hacı Bekir Camimizi Aslına Uygun Restore Ettik”
Yeşilyurt’un tarihi ve kültürel hazinelerini teker teker ön plana çıkarmaya devam eden Yeşilyurt Belediyesi, Aşağıköy mahallesinde 350 yıllık tarihe bir geçmişe sahip Hacı Bekir Camiyi restore ederek yeniden ibadete açtı.
Göreve geldiği günden bugüne kadar Yeşilyurt’un tarihi, kültürü, gelenek ve göreneklerinin hak ettiği değere kavuşmasına yönelik önemli projeleri hayata geçiren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 350 yıllık köklü bir geçmiş sahip olan Yeşilyurt’un tarihi yapılarından Aşağıköy Mahallesinde ki Hacı Bekir Caminin tamamlanan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.
Yeşilyurt’ta ki ecdat yadigârı tarihi eserleri ayağa kaldırmaya devam ettiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 1.600’lü yıllarda temeli atılan Yeşilyurt’un tarihi eserlerinden Aşağıköy Hacı Bekir Camiyi aslına uygun olarak restore ederek yeniden ibadete açtıklarını söyledi.
Tarihi değerlerin korunması, muhafaza edilmesi ve gelecek kuşaklara taşınmasına çok büyük önem verdiklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Köklü bir tarihe geçmişe sahip Yeşilyurt’umuz birçok kavime ve medeniyete ev sahipliği yapmış; havası, suyu ve verimli topraklarıyla müstesna ve özel bir ilçedir. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar ilçemizin farklı bölgelerindeki ecdat yadigarı tarihi eserlerin korunması ve gelecek nesillere ulaşmasına çok büyük önem verdik. Tarih, kültür ve gastronomi kenti olarak tarif ettiğimiz Yeşilyurt’umuzun tarihi ve kültürel hazinelerini gerek tescil süreçlerinin tamamlanmasıyla gerekse de ilgili kurumlardan izinlerinin alınmasıyla başlattığımız restorasyon projeleriyle hak ettiği değere kavuşmasına büyük bir ayrıcalık gösteriyoruz. Geçmişten bugüne kadar gelen tarihi yerlerimizi, camilerimizi, köprülerimizi ve evlerimizi aslına uygun restore ederek yeniden hizmete sunmaya devam ediyoruz. Porga bölgemizdeki Aşağıköy mahallemizde bulunan ve 1.600’lü yıllarda temeli atıldığına yönelik kayıtları bulunan Hacı Bekir Camimizin ibadete açılması yönelik yaptığımız çalışmaların büyük bir kısmını tamamladık. İlçemizin tarihi yapıları arasında yer alan bu camimizi, geleneksel hüviyetini koruyarak var olan tüm güzelliklerini farklı bir projeyle yeniden ön plana çıkardık. Aslına uygun olarak restore ettiğimiz camimizi sosyal dokusuna değer katan çok özel bir projeyle yeniden ibadete açtık. Ekiplerimizin titiz, özenli ve planlı çalışmaları neticesinde baştan aşağıya restore edilip, kolonları ve alt yapısı güçlendirilen, içyapısı aslına uygun olarak yenilenen camimizin tarihi yapısı gözler önüne serilmiş oldu.” diye konuştu.
Başkan Çınar, Yeşilyurt’un farklı bölgelerinde hayata geçirdikleri restorasyon ve yenileme projeleriyle alternatif turizm güzergâhları da oluşturduklarını ifade ederken, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bizler tarihimize sahip çıkıyoruz, zengin tarihimizden aldığımız büyük ilhamla birlikte Yeşilyurt’un geleceğine güzel ve özel eserler emanet etmeye devam ediyoruz. Bu tür eserler ve yatırımlar neticesinde ilçemizin turizm potansiyelinin hareketlenmesine de ciddi katkılar sunuyoruz. Anadolu’nun parlayan yıldızı olup, tarih ve medeniyet kenti Malatya’mızı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin bu bölgemizdeki tarihi yapıları ve güzellikleri görmeleri için de alternatif turizm güzergâhları oluşturuyoruz. Her biri ayrı bir değere sahip bu tür projelerimiz sayesinde ilçemizin farklı bölgelerine olan ilgiyi de artırıp, gizli kalmış güzelliklerimizin daha geniş kesimler tarafından görülmesine de imkân tanımış oluyoruz. Camimizin yeniden ibadete açılma sürecinde emek sarf eden, destek veren herkese şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Yeşilyurt’umuza, Porga bölgemize ve Aşağıköy mahallemize hâyırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.
Aşağıköy Hacı Bekir Camide ki inceleme ziyaretinde; AK Parti Yeşilyurt Gençlik Kolları Başkanı Salih Tav, Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları ve Mahalle Muhtarları da hazır bulundu.
Kültür Sanat, 05 Mayıs 2022 08:31
Yorumlar (0)
![Deprem Konutlarında İncelemelerde Bulundu](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/deprem-konutlarinda-incelemelerde-bulundu-3248.jpg)
Deprem Konutlarında İncelemelerde Bulundu
![İnsan ve Toplum Odaklı Hizmet Anlayışıyla Çalışıyoruz”](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/insan-ve-toplum-odakli-hizmet-anlayisiyla-calisiyoruz-3247.jpg)
İnsan ve Toplum Odaklı Hizmet Anlayışıyla Çalışıyoruz”
![Malatya Büyükşehir Belediyesi, Gelen Hibelerle Hizmet ve Yatırımlarını Artırıyor](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/malatya-buyuksehir-belediyesi-gelen-hibelerle-hizmet-ve-yatirimlarini-artiriyor-3246.jpg)
Malatya Büyükşehir Belediyesi, Gelen Hibelerle Hizmet ve Yatırımlarını Artırıyor
![Başkan Taşkın Kuyumcular Çarşısı Esnafını Ziyaret Etti](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/baskan-taskin-kuyumcular-carsisi-esnafini-ziyaret-etti-3244.jpg)
Başkan Taşkın Kuyumcular Çarşısı Esnafını Ziyaret Etti
![Tüfenkci, Meclis’te kayısının sorunlarına değindi,](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/tufentmo-nun-destekleme-alimlari-yapmasi-lisansli-depolarin-devreye-girmesi-ve-tesviklerin-verilmesi-onemlidir-kci-meclis-te-kayisinin-sorunlarina-degindi-tff-nin-yeni-malatyaspor-kararini-elestirdi-3243.jpg)
Tüfenkci, Meclis’te kayısının sorunlarına değindi,
![Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/narkotik-suclarla-mucadele-sube-mudurlugu-3242.jpg)
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü
![Gazeteciler’den Başkan Geçit’e Teşekkür Ziyareti](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/gazeteciler-den-baskan-gecit-e-tesekkur-ziyareti-3241.jpg)
Gazeteciler’den Başkan Geçit’e Teşekkür Ziyareti
![AKÇADAĞDER Gazetecileri Unutmadı](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/akcadagder-gazetecileri-unutmadi-3240.jpg)
AKÇADAĞDER Gazetecileri Unutmadı
![Akçadağ İlçesin'de Traktör Kazası](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/akcadag-ilcesin-de-traktor-kazasi-3239.jpg)
Akçadağ İlçesin'de Traktör Kazası
![26. KAYISI FESTİVALİNDE ELİF BUSE DOĞAN VE ALİŞAN MALATYALILARLA BULUŞTULAR](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/26-kayisi-festivalinde-elif-buse-dogan-ve-alisan-malatyalilarla-bulustular-3238.jpg)
26. KAYISI FESTİVALİNDE ELİF BUSE DOĞAN VE ALİŞAN MALATYALILARLA BULUŞTULAR
![İmrek Cumhurbaşkanlığına Adaylığını açıkladı](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/imrek-cumhurbaskanligina-adayligini-acikladi-3237.jpg)
İmrek Cumhurbaşkanlığına Adaylığını açıkladı
![Sadıkoğlu: “TMO, kayısıda taban fiyat belirleyerek ürün alımı yapmalı”](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/sadikoglu-tmo-kayisida-taban-fiyat-belirleyerek-urun-alimi-yapmali-3236.jpg)
Sadıkoğlu: “TMO, kayısıda taban fiyat belirleyerek ürün alımı yapmalı”
![MAGİNDER, Malatya’yı aşure programında birleştirdi](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/maginder-malatya-yi-asure-programinda-birlestirdi-3235.jpg)
MAGİNDER, Malatya’yı aşure programında birleştirdi
![KAYISI FESTİVALİNDE OĞUZHAN KOÇ RÜZGÂRI ESTİ](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/kayisi-festivalinde-oguzhan-koc-ruzgari-esti-3234.jpg)
KAYISI FESTİVALİNDE OĞUZHAN KOÇ RÜZGÂRI ESTİ
![26’INCI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ VE KAYISI FESTİVALİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/26-inci-kultur-sanat-etkinlikleri-ve-kayisi-festivali-kortej-yuruyusu-yapildi-3233.jpg)
26’INCI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ VE KAYISI FESTİVALİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
![AĞBABA; BATSIN SİZİN ADALETİNİZ, BATSIN SİZİN 2.500 LİRANIZ](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/agbaba-batsin-sizin-adaletiniz-batsin-sizin-2-500-liraniz-3232.png)
AĞBABA; BATSIN SİZİN ADALETİNİZ, BATSIN SİZİN 2.500 LİRANIZ
![Başkan Geçit, “İkizce Mahallemizin Ulaşım Ağını Yeniliyoruz”](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/baskan-gecit-ikizce-mahallemizin-ulasim-agini-yeniliyoruz-3231.jpg)
Başkan Geçit, “İkizce Mahallemizin Ulaşım Ağını Yeniliyoruz”
![TATLI BİR YARIŞMA’ YARIN YAPILACAK](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/tatli-bir-yarisma-yarin-yapilacak-3230.jpg)
TATLI BİR YARIŞMA’ YARIN YAPILACAK
![Battalgazi’de Yaz Kursları Tüm Hızıyla Devam Ediyor](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/battalgazi-de-yaz-kurslari-tum-hiziyla-devam-ediyor-3229.jpg)
Battalgazi’de Yaz Kursları Tüm Hızıyla Devam Ediyor
![Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/battalgazi-ilce-emniyet-mudurlugu-3228.jpg)
Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü
![AKÇADAĞDER Yönetiminden Esenlik Genel Müd. Tay’a Ziyaret](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/akcadagder-yonetiminden-esenlik-genel-mud-tay-a-ziyaret-3227.jpg)
AKÇADAĞDER Yönetiminden Esenlik Genel Müd. Tay’a Ziyaret
![Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali Kapsamında,](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/malatya-kultur-sanat-etkinlikleri-ve-kayisi-festivali-kapsaminda-3226.jpg)
Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali Kapsamında,
![FESTİVAL KONSERLERİ BAŞLIYOR](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/festival-konserleri-basliyor-3225.jpg)
FESTİVAL KONSERLERİ BAŞLIYOR
![TİMBİR Malatya Temsilciliğine İskender Yılmaz Atandı](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/timbir-malatya-temsilciligine-iskender-yilmaz-atandi-3224.jpg)
TİMBİR Malatya Temsilciliğine İskender Yılmaz Atandı
![Milletvekili Ölmeztoprak’tan FKA ile Teknokent ziyareti](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/milletvekili-olmeztoprak-tan-fka-ile-teknokent-ziyareti-3223.jpg)
Milletvekili Ölmeztoprak’tan FKA ile Teknokent ziyareti
![Narkotik Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/narkotik-suclarla-mucadele-ve-istihbarat-sube-mudurlugu-3222.jpg)
Narkotik Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü
![ESNAFIMIZI VE YÖNETİCİLERİMİZİ SAĞDUYULU OLMAYA DAVET EDİYORUZ](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/esnafimizi-ve-yoneticilerimizi-sagduyulu-olmaya-davet-ediyoruz-3221.jpg)
ESNAFIMIZI VE YÖNETİCİLERİMİZİ SAĞDUYULU OLMAYA DAVET EDİYORUZ
![Battalgazi Belediyesi Boran Mahallesi’ndeki Ulaşım Problemini Çözdü](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/battalgazi-belediyesi-boran-mahallesi-ndeki-ulasim-problemini-cozdu-3220.jpg)
Battalgazi Belediyesi Boran Mahallesi’ndeki Ulaşım Problemini Çözdü
![187 ÜRETİCİNİN KATILIMIYLA YAŞ KAYISI YARIŞMASI YAPILDI](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/187-ureticinin-katilimiyla-yas-kayisi-yarismasi-yapildi-3219.jpg)
187 ÜRETİCİNİN KATILIMIYLA YAŞ KAYISI YARIŞMASI YAPILDI
![KAYISI: FIRSATLAR VE RİSKLER’PANELİ DÜZENLENDİ](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/kayisi-firsatlar-ve-riskler-paneli-duzenlendi-3218.jpg)
KAYISI: FIRSATLAR VE RİSKLER’PANELİ DÜZENLENDİ
![Başkan Geçit; “Çırmıhtı ve Gündüzbey Aslına Uygun Yenilenecek”](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/baskan-gecit-cirmihti-ve-gunduzbey-aslina-uygun-yenilenecek-3217.jpg)
Başkan Geçit; “Çırmıhtı ve Gündüzbey Aslına Uygun Yenilenecek”
![“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” İlimizde Düzenlenen Etkinliklerle Anıldı](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/15-temmuz-demokrasi-ve-milli-birlik-gunu-ilimizde-duzenlenen-etkinliklerle-anildi-3216.jpeg)
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” İlimizde Düzenlenen Etkinliklerle Anıldı
![BAŞKAN ER, ‘MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ’DA YENİ BİR DESTAN YAZDI’](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/baskan-er-milletimiz-15-temmuz-da-yeni-bir-destan-yazdi-3215.jpg)
BAŞKAN ER, ‘MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ’DA YENİ BİR DESTAN YAZDI’
![Battalgazi’deki Yüzme Kurslarına Yoğun İlgi*](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/battalgazi-deki-yuzme-kurslarina-yogun-ilgi-3214.jpg)
Battalgazi’deki Yüzme Kurslarına Yoğun İlgi*
![Battalgazi Belediyesi, 44 Çocuğun Sünnetini Gerçekleştirdi](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/battalgazi-belediyesi-44-cocugun-sunnetini-gerceklestirdi-3213.jpg)
Battalgazi Belediyesi, 44 Çocuğun Sünnetini Gerçekleştirdi
![Ateşli Silahla Kavga](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/atesli-silahla-kavga-3212.jpg)
Ateşli Silahla Kavga
![Malatyalı Sporcunun Aikido Dan’daki Başarısı](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/malatyali-sporcunun-aikido-dan-daki-basarisi-3211.jpg)
Malatyalı Sporcunun Aikido Dan’daki Başarısı
![Metruk Yapıların Yıkımı Gerçekleştirildi](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/metruk-yapilarin-yikimi-gerceklestirildi-3210.jpg)
Metruk Yapıların Yıkımı Gerçekleştirildi
![MARKA ŞEHİR BATTALGAZİ](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/marka-sehir-battalgazi-3209.jpg)
MARKA ŞEHİR BATTALGAZİ
![Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İlimizi Ziyaret Etti](https://www.habermalatya44.com/resimler/icerikler/cevre-sehircilik-ve-iklim-degisikligi-bakani-murat-kurum-ilimizi-ziyaret-etti-3208.jpg)