ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

Gürkan: Malatya Dünya Yıldızı Olacak

2019’da Malatya büyükşehir görevine geldikten sonra Malatya’da neşter vurmadık yer bırakmadıklarını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; 

17 Kasım 2022 23:22
Gürkan: Malatya Dünya Yıldızı Olacak

 “Türkiye’deki rekor yatırımlar Malatya’dadır. Buna yakın olan hiçbir ilde yoktur. Malatya Dünya Yıldızı olacaktır” dedi.

Malatya Gazeteciler Cemiyetinin 34. Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

“MALATYA’YI TEMSİL EDİYORUZ”

Başkan Gürkan ile beraberindekilere ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden MGC başkanı Vahap Güner; “MGC 1989 yılında Rahmetli Turgut Özal’ın destekleriyle ve Kurucu Başkanımız Haydar Karaduman’ın nezdindeki bir gurup arkadaşla birlikte kurulmuştu. 33 yıl geriden bırakıp, 34 yaşına bastığımız bu günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız ve MASKİ Genel Müdürümüz cemiyetimizi ziyaret etmişlerdir, yakın ilgileri için kendilerine teşekkür ediyoruz. MGC kuruluşundan itibaren özellikle kurucu başkanımız Haydar Karaduman’ın girişimleri sonucunda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun kurulmasında etkin bir rol oynamış ve bugün cemiyetimiz konfederasyonda yönetim kurulu nezdinde temsil edilmektedir. Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonunun kurulmasını sağlamıştır. Uluslararası temsili yeti olan TSYD’de Malatya Gazeteciler cemiyetinde temsil edilmektedir. Cemiyet olarak elimizden geldiğince Malatya’yı temsil etmeye ve onların vermiş olduğu desteklerle yürümeye çalışıyoruz. Bu nedenle cemiyetimiz bu bölgenin en etkin cemiyetleri arasında yer almaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

HAYDAR KARADUMAN’I YAD ETTİ

Rahmetli Haydar Karaduman’ı yad eden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “ilk kurucu başkan olan rahmetli Haydar Karaduman’ı rahmetle minnetle yad ediyorum. Haydar Karaduman gerçekten de değerli bir gazeteciydi. Onun şu sözünü hiç unutamam, ‘Bizim gazeteciler olarak sorunlarımız vardır, olabilir ama şehrimize ve ülkemize duyduğumuz sorumluluklarda vardır. Biz sorumluluklarımızı, sorunlarımızın önüne koyarak gazetecilik mesleğini icra ederiz’ demişti. Hakikaten gazetecilik mesleğine kapak olan bir ifadeydi.” ifadelerinde bulundu.

“YÖN PUSULAMIZI BELİRLİYORLAR”

Basının ve medya kuruluşlarını duyu organları olarak nitelendiren Gürkan; “Nasıl insanın duyu organları yol haritasını, pusulasını belirlerse, toplumun duyu organları olan gazetecilerde toplumun ve yerel yönetimlerin, genel yönetimlerin yol haritasını belirler. Sizler sahada görmüş olduğunuz güzellikleri, aksaklıkları, sorunları ilgili yönetimlere ilettiğiniz zaman ilgili yönetimlerde bunlarla ilgili gerekli tedbirleri alarak, sorunların çözülmesi noktasında gerekli tedbirleri alır.” dedi.

“FİLM FESTİVALİ” AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da gündeme getirdiği Film festivali konusunu da gündeme alan Gürkan; “Rahmetli sanat üstadımız Fahri Kayahan’ın hayat hikayesini film senaryosu haline getirip, film çekme gayreti içerisinde olan çok değerli hemşerimiz Ünal Küpeli’yi de burada görmekten memnun olduğumu belirtmek isterim. Kendileri bizleri ziyaret etmişlerdi. Malatya ile ilgili her çalışmanın arkasında ve yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Geçtiğimiz gün bir gazeteci arkadaşımız soru sordu, ‘bu yıl film festivalini yapmıyor musunuz?’ dedi. Doğru, neden yapmıyoruz, bir kere biz film festivalinde şu mesajı verdik, klasik dar kabuktan ve kalıptan çıkarmamız lazım. Her yerde film festivalleri aynıdır. Biz sinemanın güçlendirilmesini istiyorsak, o şehirde bir film festivali düzenleniyorsa, o şehrin değerlerini esas alan tematik senaryolar, gerek uzun, gerek kısa metrajlı filmlerin o şehre ait olan olgular içerisinde senaryo edilmesi ve senaristlerin senaryolarına ona göre yazmaları lazım. Bu konuda yerel anlamda senaryo yazarlarımızla ve bu konuda sanata yakın olan insanlarla temas halindeyiz. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bunu

yerel tematik filmlerle Malatya’nın tanıtılması ve Malatya’nın Türkiye ile Dünya önüne çıkmasını hedeflememiz lazım. Yani dedik ki, bir yerde film festivali yapılıyorsa o yerin sosyal, kültürel, ekonomik yapısını ve o yörede yaşanmışlıkların perdeye aktarılmasını esas alan tematik yapıların oluşması dedik. Fahri Kayahan’da olduğu gibi Küpeli bunun bir başlangıcını yapacak.” Derken Malatyalı yönetmen Ünal Küpeli, festivallerin Mayıs veya Haziran Aylarında yapılmasını, gelen misafirlerin kayısı bahçelerinin gezdirilmesini talep etti.” dedi.

“BÜYÜK YATIRIMLAR YAPTIK”

Malatya için büyük yatırımlar yaptıklarını söyleyen Başkan Gürkan; “Malatya’nın halkının büyük çoğunluğunu AK Parti’den yana yapmıştır. Bu büyük bir teveccühtür. Bu milletin biz hizmetine amade olduğumuzu her platformda ifade ettik. 2023’de inşallah sayın cumhurbaşkanımız Malatya’da rekor bir oyla seçilecek. Önceden Malatya için ‘Doğu’nun yıldızı olacak’ derlerdi. Şuanda böyle bir şey var mı? İstanbul, İzmir gibi şehirler, ülkemizin Cumhurbaşkanı nezdinde, ‘Gelin Malatya’yı örnek alın’ deniliyor. Türkiye’deki rekor yatırımlar Malatya’dadır. Buna yakın olan hiçbir ilde yoktur. Bütçesi ne olursa olsun en büyük şehirler bizim kadar yatırım yapamıyor. Hangi dönemde yapıyoruz bunu? Pandemi, depremin ve küresel krizin olduğu dönemde yapıyoruz. Şuanda Malatya’da neşter vurmadığımız yer kalmadı. Ben Malatya’ya 2019 yılında geldiğimde trafik ve ulaşım sorunu birinci sıradaydı. Yapılan anketlerde trafik sorunu yüzde 7 çıktı. Anayurt bulvarı, Danişmentgazi bulvarı, Alper Tunga bulvarı gibi bulvarlar bu hale getirdi. Önümüzde açılacak olan Kuzey ve Güney Kuşak yolu, daha sonra yapacağımız Kuzey çevreyolu ile Malatya’ya sessiz şehir olacak” diye konuştu.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.