ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy Malatya’da

 

01 Eylul 2023 19:34
Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy Malatya’da

 

Çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy, Valilik Makamı’nı ziyaret ederek, Vali Ersin Yazıcı’ya hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, İlimiz ile ilgili bilgiler aldı.

Bakan Ersoy, Şehit Tğm. İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı’nda bulunan Down Sendromlu çocukların işlettiği, Gülen Yüzler Kafe’yi ziyaret etti.

 

Bakan Ersoy’un katılımı ile Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı binasında gerçekleştirilen Deprem ve Afet Koordinasyon Toplantısı’nda İlimizde depremle ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi.

 

Toplantı sonrası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Arslantepe Höyüğü Karşılama Merkezi temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

Törene; Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, İhsan Koca ve İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Vali Yazıcı, Arslantepe Höyüğü Karşılama Merkezi temel atma törenin de yaptığı konuşmada; “Huzurlarınızda bu güzel şehre, Battalgazi’ nin  şehrine, böyle  bir   afetten  sonra,  Sayın             C u m h u r b a ş k a n ı m ı z v e İ ç i ş l e r i B a k a n ı m ı z t a r a f ı n d a n             görevlendirilmemden dolayı kendilerine şükranlarımı sunmak

 

istiyorum. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarla, bu şehirde zorda olan sıkıntıda olan, devletin şefkat ve merhametine ihtiyacı olan herkese dokunmaya gayret edeceğim. Hep birlikte bunu başaracağız ve acizane bir kul olarak, yetim ve öksüzün duasının ne kadar kıymetli olduğunu bilen biri olarak, bu şehirde depremden dolayı yetim ve öksüz hükmünde çok sayıda insanın duasını almaya geldim. Rabbim inşallah, bunları yapmayı bana nasip eder. Ben şehre hizmet etmeye, bu şehrin insanının, teşekkürünü ve duasını almaya niyetliyim ve böyle bir yerde özellikle deprem sonrası, bu görev bana tebliğ edildiği için de gerçekten çok memnunum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy temel atma töreninde yaptığı konuşmada; “M.Ö. 6000 yıllarından M.S. 11. Yüzyıla kadar iskan gören Arslantepe, Geç Kalkolitik Dönem'den Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularını barındırmış, Hititlerden Roma ve Bizansa kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Bu tarihi alan, yapılan kazılar sonucunda eser zenginliği ile dikkat çekmiş ve bir ‘açık hava müzesi’ olarak ziyaretçilerinin uğrak noktası olmuştur. Arslantepe bu özellikleriyle 2021 yılında 44. UNESCO Dünya Miras Komitesi oturumunda, üstün evrensel değeri de dikkate alınarak Dünya Miras Listesine ülkemizin 19. alanı olarak kaydedilmiştir.

Höyükte 1930’lu yıllardan itibaren gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda; M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, M.Ö.3600-3500'lere ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. 

Elde edilen veriler göstermektedir ki o dönemde Arslantepe; aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir. İncelendiğinde, sarayın koridor duvarlarının baskı motif ve duvar resimleri ile bezendiği görülmektedir. Binanın çeşitli bölümlerinde çok sayıda mühür baskısının bulunması, idari etkinliklerin yoğunluğunu ve çok sayıda memurun çalıştığını ortaya koymaktadır. 

Bu Höyük, Yakın Doğu'da ilk devlet toplumunun ortaya çıkışına istisnai biçimde tanıklık ederken, 4. Bin yıl Uruk Uygarlığıyla ilişkili olmasına karşın özgün mimari özellikler sergilemektedir. Ziyaretçilerimizin söz konusu alanda genel ihtiyaçlarını karşılamak ve alanın daha nitelikli bir tesis ile bütünleşik hale getirilmesi için Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyinin (ICOMOS) önerileri de dikkate alınarak birtakım düzenlemelere gidilmesi zaruri olmuştur.

Bu çerçevede, Höyüğün sınırları dışında, 3.Derece Arkeolojik sit alanında, mevcutta ilköğretim okulu olarak kullanılan yapıların bulunduğu parsellerin kamulaştırılmasıyla ziyaretçi karşılama merkezi yapılması planlanmıştır. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalar sonucunda; yapılması planlanan ‘ziyaretçi karşılama merkezi’ için proje yetkisi ilgili belediyeye verilmiş, Bakanlığımız denetiminde hazırlanan projeler Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca geçtiğimiz yıl onaylanmıştır. 

Söz konusu projelerin uygulamasına yönelik Arslantepe Höyüğü, Karşılama Merkezi Yapımı ve Çevre Düzenleme İşi”ne ilişkin Bakanlığımız, Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 7 Ağustos tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde projenin maliyetinin bir kısmı Fırat Kalkınma Ajansı geri kalan miktarı ise Bakanlığımız tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. Hızla başlanılan bu projenin çok kısa sürede tamamlanacağını inancım tamdır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.