ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

Ağbaba; Geç Kalınmış Doğru Bir Adım

Şeker Fabrikalarının Özelleştirme Kapsamından Çıkarılması Gündemde 

26 Mayıs 2021 02:22
Ağbaba; Geç Kalınmış Doğru Bir Adım

Şeker Fabrikalarının Özelleştirme Kapsamından Çıkarılması Gündemde

Ağbaba; “geç kalınmış doğru bir adım”

“VARLIK FONU YENİ TARTIŞMALARI BERABERİNDE GETİRİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2000 yılından bu yana özelleştirme kapsamında bulunan ve bugüne kadar özelleştirmeyen 15 şeker fabrikasının, özelleştirme kapsamından çıkarılacağı yönünde adımları olumlu olarak değerlendirirken fabrikaların Varlık Fonu’na devredilmesinin ise kafalarda soru işareti yarattığını kaydetti.

TÜRKŞEKER bünyesindeki 15 Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılacağı yönündeki gelişmelerin ardından bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 21 yıldır devam eden inatlaşmanın son bulmasını sevindirici olarak belirtti.

ŞEKER VATANDIR, VATAN SATILMAZ

‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ diyerek 20 milletvekilinden oluşan heyetle tüm fabrikaları tek tek dolaşıp mitingler düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba  “2000 yılından bu yana özelleştirme kapsamında bulunan şeker fabrikalarının bir kısmının tüm mücadelelere rağmen AKP tarafından satıldığını hatırlatarak,kalan 15 fabrikanın özelleştirme kapsamı dışına alınmasının ‘geç kalınmış doğru bir adım’ olduğunu belirtti.

FABRİKALAR SADECE ŞEKER ÜRETMİYOR,TARIM VE HAYVANCILIĞA PEK ÇOK KATKISI VAR

Şeker Fabrikalarının bulundukları bölgelerde geçmişte kültürel ve sosyal hayat için önemli katkıları olduğunu, binlerce kişiye istihdam sağladığını,bu fabrikalarda sadece şeker değil başta küspe olmak üzere çeşitli yan ürünlerle tarım ve hayvancılığa katkı sunduğunu hatırlatan Ağbaba, bu nedenle fabrikaların özelleştirilmesinin birer bina ve makine satışının ötesinde derin etkilerinin olacağını kaydetti.

PANCAR ÜRETİCİLERİ VE FABRİKALAR ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRDÜ

AKP Döneminde tarım sektörünün büyük darbe yediğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Özellikle şeker pancarı üreticileri ve fabrikaları uzun yıllar üvey evlat muamelesi gördü.Özelleştirme kapsamında yer aldığı için pek çok şeker fabrikasının modernleşmesi, yeni yatırımlar yapılması ve istihdamın artırılması yönünde engeller ortaya çıkarıldı.Özelleştirme kapsamının dışına çıkarılır ise bu fabrikaların tekrar eski günlerine dönerek Türkiye için üretmeye devam edeceklerdir” dedi.

NEDEN VARLIK FONU’NA DEVREDİLİYOR?

Veli Ağbaba şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamı dışına çıkarılmasının sevindirici olduğunu ancak fabrikaların Varlık Fonu’na devredilecek olmasının kafalarda soru işaretleri bıraktığını kaydederek, “Fabrikaların kendi yapıları ile üretime devam ettirilmesi, modernleştirilmesi ve işçi sayısının artırılarak daha fazla üretim yapmalarını istiyoruz.Varlık Fonu’na geçişin fabrikalara neler getirip neler götüreceğini bilemiyoruz. 15 Fabrikanın Varlık Fonu’na devredilmesiyle ilgili karar nerede, kimler tarafından alınmıştır kamuoyu bilmelidir. Konunun taraflarından habersiz gerçekleştirilen her adım tartışmaları beraberinde getirecektir.21 yıldır özelleştirme kıskacında yer alan fabrikaların bu kez de Varlık Fonu elinde gelecek kaygısı yaşaması doğru değildir” dedi.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.