ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

Arıcılarımızın Dikkatine:

54 ton toz şeker tahsisi yapılmıştır. 

08 Nisan 2022 04:45
Arıcılarımızın Dikkatine:

Zorlu ve uzun kış şartları sonrasında kışlayan arılarımızın ilkbahara güçlü bir şekilde girebilmesi amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığının bilgisi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünce İlimiz Arıcılarına dağıtılmak üzere 50 kg’lık ambalajlar halinde 54 ton toz şeker tahsisi yapılmıştır.

İlimizde arıcılıkla iştigal eden ve AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye kayıtlı 1.178 arıcı bulunmaktadır. Bu işletmelerde AKS’ye kayıtlı aktif, toplam 87.221 arılı kovan bulunmaktadır.

Yapılan tahsis sonrasında; İlimizde İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Arıcılar Birliği kanalıyla duyurular yapılmış olup talepler alınarak toplam 849 üreticimiz ve bunlara ait 71.607 adet arılı kovan için toz şeker müracaatında bulunulmuştur. İlimize tahsis edilen 54 ton toz şeker talepte bulunan yetiştiricilerimizin mevcut kovan sayılan göz önüne alınarak yapılan hesaplamada kovan başına yaklaşık 750 gr hesabıyla, 50 kg’lık ambalajlar halinde 08 Nisan 2022 Cuma günü dağıtımına başlanacaktır. 

Bu dağıtımdan sonra Türk Şeker A.Ş tarafından yine aynı usullerle dağıtılmak üzere İlimize 2. defa 189 ton toz şeker tahsisi yapılmıştır. AKS’ye kayıtlı aktif kovan hesabı ile kovan başına yaklaşık 2 kg toz şeker dağıtım çalışmalarına ise 13 Nisan 2022 Çarşamba günü başlanacaktır.

Dağıtımı yapılacak 189 ton şeker için bugünden itibaren İlçe Müdürlüklerimize veya Arıcılar Birliğine başvurarak aktif kovan sayısına göre şeker ücretlerini yatırmaları gerekmektedir.

Dağıtılan bu toz şeker miktarları ile ilimiz genelindeki yetiştiricilere toplam 243 ton şeker dağıtımı yapılacak olup kovan başına yaklaşık 3 kg civarında toz şeker desteği sağlanmış olacaktır. Yetiştiricilerimizin şeker bedellerini ilimiz Arıcılar Birliği hesabına yatırmaları gerekmektedir. 

Arıcılarımıza toz şeker dağıtımının tamamı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde yapılmaktadır.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.