ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

MTB'DE "HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE KIRMIZI ET SEKTÖRÜ'NÜN SORUN, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI" DÜZENLENDİ  

 

03 Haziran 2024 02:32
MTB'DE "HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE KIRMIZI ET SEKTÖRÜ'NÜN SORUN, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI" DÜZENLENDİ   

Malatya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde, İnönü Üniversitesi ve Malatya Ticaret Borsası’nın işbirliği ile gerçekleştirilen “Malatya’da Kırmızı Et ve Hayvan Yetiştiriciliğinde Genel Sorunlar, Çözüm Önerileri Çalıştayı” düzenlendi.

 

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, çalıştayda yaptığı konuşmada, “Hayvan yetiştiriciliğinde genel sorunlar ve çözüm önerileri, kırmızı et üretiminde karşılaşılan sorunların neler olduğunu, hayvan yetiştiriciliğinde Malatya’ya ait özel sorunlar ve çözüm önerileri, Malatya’da hayvan yetiştiriciliğinde imkan ve fırsatlar nelerdir ve bunları nasıl kullanabiliriz, depremin Malatya hayvancılık sektörüne etkisi ve beklentiler, et ürünlerinde AR-GE çalışmaları ve Markalaşma, hayvancılık sektöründe eğitimli beceri sahibi iş gücünün sağlanması doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalıştayda sektöründe akademik ve sektörel bakış açılarının bir araya getirilmesini hedefledik. Sektörün sorunlarına yönelik politika belirlemek üzere, kalıcı çözüm önerileri oluşturmak ve her paydaşımızın kazandığı bir değer zinciri tesis etmektir. Hayvancılık sektörünün ülkemizde ve ilimizdeki mevcut durumu, sorun alanları ve çözüm önerilerinin konuşulacağı çalıştayımızda, küresel arzdaki zayıflama nedeniyle kendi kendine yeterli üretimin stratejik önemi, üretimde sürdürebilirliği sağlayacak devlet politikaları, ürün piyasalarında fiyat istikrarı mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiği önem arz etmektedir. Sektörün geleceğini planlamak yönünden bu tip çalıştay ve toplantıların önemi çok büyüktür. Bu toplantılarda ortaya çıkan fikirler bize hem vizyonu güncellemek hem de gelecek planlaması bakımından çok yararlı olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bu yöndeki çalışmalardan iyi sonuçlar elde edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Çalıştayda sektör temsilcilerinin sorunlarına kısa, orta ve uzun vadede somut çözüm önerileri almaya çalışacaklarını belirten Özcan, şunları kaydetti:

 

“Kısa ve orta vadede altyapı sorunlarının çözümü için planlamalar yapılması, destekleme politikalarının ihtiyaç analizi doğrultusunda revize edilmesi, verim ve kalitenin iyileştirilmesi, verilerde güvenilirliğin sağlanması, ticari işletmelerin yenilikçi ve rekabetçi olması, aile işletmelerinin refahını güçlendirici tedbirlerle sürdürülebilirliğin sağlanmasının doğru olacağını düşünüyoruz. Çalıştay akademik kurulumuzun, düzenleme kurulumuzun ve sektör temsilcilerimizin görüş ve önerileri doğrultusunda sonuç bildirisi yayınlayacağız.”

 

Malatya Tarım ve Orman İl Müdür Osman Akar ise “Pandemi ve ekonomik gelişmelerle beraber tarımın üretimin önemi ön plana açıktı. Her türlü varlığa sahip olabiliriz. Ama olmazsa olmazımızın gıda üretimi olduğunun herkes farkına vardı. Bizlerde ülke olarak bulunduğumuz konum itibariyle kendi kendimize yetme zorunluluğumuz var. Gerek bitkisel gerekse hayvansal üretimde kendi kendimize yetmek zorundayız. En küçük üretim dahi çok değerlidir. Bu küçük üretim bir araya gelerek büyük üretimler oluşturuyor. Tarımsal üretim bugün devletlerin esas güç kaynağıdır. Tarımsal üretime bizimde çok dikkat etmemiz gerekiyor. Kendi kendimize yetme kadar üretim yapmak zorunluluğumuz var. Üreticilerimizi ve ticaret yapan üretim içerisinde olan sizlerin faaliyetleri bizler için, bakanlık için ve ülkemiz için çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Malatya özeline baktığımızda aslında tarımsal üretim içerisinde, bitkisel üretim potansiyeli ön plana çıkıyor. Kayısı ama önemsenecek kadar hayvancılık potansiyeli de var. Yaklaşık yüz seksen bin civarında büyükbaş hayvan varlığımız var. Bunun yaklaşık altmış dört bini besi hayvanı. Yıllar içerisinde besi işletme kapasitemiz aslında çok iyi. Büyük işletmelerimiz var. Bin başlık, üç bin başlık ve beş bin başlık çok iyi işletme altyapılarımızın olduğu gördük. Bizim hayvancılıkta işletme kapasitelerimiz besi açısından yeterli ama diğer yetiştirme açısından zayıf bir altyapımız var. İşletmelerimizin yüzde elli sekizi bir ile beş arasında. Aile işletme kapasitemizi artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Besi de güzel bir işletme altyapımız var. Bunu yetiştiricilikte de yapmamız gerekiyor. İnsanları kırsalda tutma argümanlarında biri de budur. Kırsalda uygun bir işletmesi olursa o işletmenin içinde kalabilir. Küçükbaş hayvan varlığımız üç yüz seksen bin civarında kaliteli küçükbaş hayvan varlığımız var. Küçükbaş işletme ve hayvan sayımızı da artırmamız lazım. Genel olarak bu küçükbaş iki yüz ve beş yüz baş işletmeler biraz iyi ama daha da artırmalıyız. Burada handikabımız kaba yem üretimiz az olması. Şuan ürettiğimiz mevcut kaba yem mevcut hayvanlarımıza yetmiyor. Dışarda kaliteli kaba yem getiriyoruz. Kaba yem üretim alanlarımızı da artırmamız gerekiyor. Buna yönelik bakanlık olarak çok destek veriyoruz. Alet ve ekipman desteği ile bireysel destek veriyoruz. Malatya da yıllık 300 milyon üzerinde bireysel destek veriyoruz.  Tarım sektöründe üretiminden ticaretine kadar bana göre hepimiz sorumluyuz” dedi.

 

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Tuncel, “Üniversite olarak bu tür çalışmaların şehrimize katkı olsun. Var olan bilgileri sizin önerileri, talep ve beklentilerinizi gelecekle ilgili öngörülerinizi toplu bir rapor haline getirmek. Hayvancılık konusunun Malatya için daha derli toplu olarak ne anlam ifade ediyor. Malatya hayvancılık konusunda belli bir mesafe almış. Hayvancılık konusunda daha da ilerleme potansiyeli var. Hayvancılık kayısının gerisinde kalıyor. Kayısı bizin için çok önemli bizim bir marka değerimiz, şehrimizin dışa açılan en önemli yüzlerinden bir tanesidir. Ama biz hayvancılığı ihmal etmemeliyiz. Daha nasıl geliştirebiliriz diye çalışmalıyız. Üniversite olarak sizin bilgilerinizi sistematize hale getirmek istiyoruz. Sizden gelen öneriler çerçevesinde yetkili bölümlerimiz de harekete geçirmek istiyoruz. İnşallah güzel bir çalışma olacak” diye konuştu.

 

Çalıştayda görüşülen konular ve elde edilecek olan sonuçlar raporlaştırılarak kamuoyuna sunulacak.

 

 

 

Çalıştaya, Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar, Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, Meclis Başkanı Erdoğan Ünal, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erhan Almendi, Sabri Balık, İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Tuncel, İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uğur, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ergül Günaydın, Tarım ve Hayvancılık Platformu Başkanı İhsan Akın, TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer, Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma ve sektör temsilcileri katıldı.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.