ALTIN
 
DOLAR
 
STERLİN
EURO
 

Kernek’e çözüm, engelliye gelince sürün!

Kernek’e çözüm, engelliye gelince sürün! 

30 Temmuz 2021 23:36
Kernek’e çözüm, engelliye gelince sürün!

Kernek Meydanı denilince ilk akla gelen dillerden düşmeyen meşhur türkümüzdür.

“Malatya Malatya bulunmaz eşin

Gönülleri coşturur ayla güneşin

Aman aman aman kernekli misin?

Kernek’e de gelmeye yeminli misin?” diye devam eder gider türkü…

Türkülü gecelerimizde, düğünlerimizde dillerden düşmeyen bu sözlerde adı geçen Malatya’nın simge yerlerinden olan Kernek, geçtiğimiz aylarda Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni düzenlemelerle gündeme gelmeye başlamıştı…

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır’ın belediye başkanlığı yaptığı 2014 yılında belediyenin proje biriminin başında oturan zat-ı muhterem mimar Zeki Sarılar tarafından hazırlanan projeyle betonlaştırılarak taş yığınına dönüştürülmüştü.

Beton yığınına dönüştürüldüğü yetmezmiş gibi birde ahşaptan yapılan bir yel değirmeni tam ortaya kondurulmuş ve milyonlar harcanmıştı.

İspanyol edebiyatının ünlü isimlerinden olan Miguel de Cervantes Saavedra’nın kaleme aldığı Don Kişot adlı ölümsüz eserde geçen yel değirmenine benzeyen yapı yaklaşık 4 yıl gibi kısa bir süre sonra yerinden kaldırılmıştı.

2014 yılında beton yığınına dönüştürülmesinin üzerinden 7 yıl geçmeden, bu defa yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan düzenleme yapılmaya başlandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı MASKİ tarafından Kernek Meydanında yapılacak olan yeni düzenlemenin maliyeti ise 4 milyon 290 bin TL’sına mal olacağı yapılan açıklamalarda anlaşılıyor.

Puzzle oyunu gibi maşallah… Giden başkan yapıyor ardından gelen ise değiştiriyor... Olan vatandaşın cebinden çıkan paralara oluyor… Sanırsın ki kendi ceplerinden yapıyorlar…

Bir dönem sonraki belediye başkanı olacak kişinin de yıkıp yapmayacağının bir garantisi de yok… Nasıl olsa toplum olarak yapılan yanlışı doğru, kötüyü iyi olarak algılayıp sessiz kaldıkça, alkış tuttukça bu sistem böyle dönüp duracaktır…

Genelde engellilerin yaşadığı sorunlarla, çalışmalarla ilgili yazılar yazan biri olarak bu konuya neden girdiğimi merak ettiniz değil mi?

Çünkü bu düzenlemeye vatandaşın cebinden çıkan milyonlarca lirayı harcayarak yapan kurum olan MASKİ, standart dışı yapılan yağmur suyu mazgallarında tekerlekli sandalye ile geçişlerde sorun yaşadığımı gerek yazılı, gereke de Whatsapp şikâyet hattına bildirmeme rağmen görmezden gelmeye devam ediyor... Kernek Meydanı sorun olarak algılanıyor ve bu nedenle düzenleme yapılıyorsa bizim yaşadığımız sorun olmuyor mu?

Yaşadığım sorunla ilgili en son 13 Ağustos 2020 tarihinde MASKİ’ye yazmış olduğum dilekçede akülü tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren biri olduğumu ve “…. Her gün evimde çıktıktan sonra geçiş yolumun üzerinde evimin karşısında bulunan resimde görülen sağlıksız ve standartlara uymayan mazgallarda geçerken sandalyemin tekerleri mazgalların arasına girmekte ve sık sık araba tekerlerim kırılmaktadır. Aynı durum Milli Egemenlik Caddesinde bulunan Ata Taksi durağının orada da bulunmaktadır. Yaşadığım sorunu aynı zamanda bisiklet kullanan vatandaşlarda yaşamaktadır. Konuyla ilgili 20.11.2019 tarihinde Maski’nin Whatsapp şikâyet hattına bildirmeme rağmen herhangi bir gelişme olmamıştır. Başta bu iki yerdeki mazgallar olmak üzere ilimizdeki standart dışı mazgalların ekteki resimde görülen Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formunda belirtilen standartlar ve özelliklerde değiştirilmesini” belirterek yaşadığım sorunların başta Anayasaya eklenen pozitif ayrımcılıkla ilgili 10. Maddesi ile 5378 Sayılı Engelliler Kanunu’nun ilgili maddeleri ile Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğinin ekindeki Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formunda belirtilen standartlarda düzeltilerek giderilmesini ve konu hakkında da bilgi verilmesini talep ettim…

Bunun dışında ise bu sorunu 18 Şubat günü ziyaretime gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a da anlatarak “Genel Müdürümüz Yaşar Karataş’a hem makamında hem de Kent Konseyi Şehir Gönüllüleri Meclisi toplantısında konuyu ilettiğim an yanımda görevli kişilere talimat vermesine rağmen maalesef talimatı alanların bir kulağından girip diğerinden çıktığı en ufak bir çalışmanın yapılmamasıyla anlaşılıyor.” dedim.

Ne yazık ki bu yazıyı yazdığım ana kadar diğer sorunlarda olduğu gibi en ufak bir gelişme olmadı… Gelişme olmadığı gibi dilekçeme de herhangi bir yanıt verilmedi…

Yapılmasını istediğim mazgallar ile diğer birçok yerde bulunan mazgallardaki yaşanan sorunun kaynağına gelince ise bu mazgalların arasındaki boşluklar 6 cm kadardır… Oysa 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile 2013 yılında çıkarılan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği kapsamında TSE Standartlarına göre hazırlanan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formu’nda belirtilen standartlara göre 13mm’den fazla olmaması gerekmektedir…

Her gün kullanmak zorunda olduğum güzergâh üzerinde bulunan bu mazgalların üzerinde geçerken tekerlekli sandalyemin tekerleri ara boşluğuna girerek kaza atlatmakta olduğum gibi kullandığım sandalyede hasar görmektedir…

Buradan bir kez daha MASKİ Genel Müdürü olan değer verdiğim dostum Yaşar Karataş’a sesleniyorum. Sizin iyi niyetinizden ve çözüm için gerekeni yapacağınızdan şüphem yok. Ancak verdiğiniz talimatları ve dilekçelerimi dikkate almamalarıyla liyakatsiz oldukları anlaşılan birimlerinizin başındaki bu kişilerin iyi niyetinden şüpheliyim. İki defa emir vermenize rağmen yerine getirmeyen bu liyakatsiz insanlar eğer konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi değillerse lütfedip mevzuatları ve standartları açıp okusalar öğrenirler. Okumaktan acizlerse buyursunlar yanıma gelsinler ben öğretirim. Atasözünün dediği gibi “Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.”

Sözün özü olarak, bu liyakatsiz insanlar sakın ola ki, para yokluğu nedeniyle bir şey yapılamadığını bildirelim ya da dile getirelim demeyi düşünmesinler… Kernek Meydan düzenlemesi için milyonları bulanlar bunu haliyle bulacaktır… Yanılıyor muyum yoksa?

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.